Jaki powinien być hamak do aerial jogi? Czy hamak, chusta i szarfa to to samo? Jaki materiał jest najlepszy do aerial jogi? Często dostaję tego typu pytania, poniżej spróbuję na nie odpowiedzieć i podzielić się swoimi doświadczeniami w poszukiwaniu idealnego hamaka do jogi.

Kiedy zaczynałam praktykować aerial jogę, miałam do czynienia tylko z hamakami produkowanymi w Polsce. Nie znałam standardów, nie wiedziałam jakie parametry powinien mieć ten sprzęt i próbowałam sobie radzić z tym, co miałam dostępne na miejscu. Z czasem okazało się, że nie jestem w stanie wykonać niektórych pozycji, ponieważ nie mieszczę się (mimo wzrostu 160) w środku. Na moich zajęciach, podczas relaksu, wiele osób narzekało, że nie może się wygodnie rozłożyć i odprężyć, tylko leżały zwinięte jak kłębek nici. Poza tym materiał mocno rozciągał się od sufitu do posadzki, co utrudniało znalezienie odpowiedniej wysokości hamaka i podczas jednych zajęć wielokrotnie musiałam dopasowywać wysokość do praktyki poszczególnych asan. Materiał nie miał zabezpieczonych brzegów, pruł się i strzępił, nie wpływało to pozytywnie ani na poczucie bezpieczeństwa, ani na estetykę.

Kiedy wyjechałam do Niemiec i zaczęłam uczęszczać do tamtejszych szkół aerial jogi, zobaczyłam i poczułam na własnej skórze, jaki materiał jest do tego idealny. W tamtejszych studiach (tak jak zresztą na całym świecie) wszyscy ćwiczą w hamakach z nylonu, o szerokości 2,8 metra. Materiał ten praktycznie nie rozciąga się wzdłuż, nie pruje się na krawędziach, nie elektryzuje się. Jest cienki i jednocześnie niezwykle wytrzymały. Każdy może wejść do środka, wyciągnąć się wygodnie i relaksować się w otuleniu miękkiego materiału. Dodatkowo pozycje, które wymagają zapasu tkaniny (jak np. komar i wampir) można wykonać z łatwością.

Po powrocie do Polski postanowiłam sprowadzić taki materiał i długo szukałam producenta, który specjalizuje się w produkcji hamaków do jogi i dysponuje badaniami technicznymi. Jak wiadomo, aktualnie Chiny przodują w produkcji odzieży i tekstyliów, największe marki modowe właśnie tam tworzą swoje kolekcje na masową skalę. Mam to szczęście, że moja przyjaciółka od kilku lat mieszka w Pekinie i pomogła mi zdobyć próbki materiałów i sprawdzić ofertę kilku producentów. Nylon nylonowi nierówny, najtańszy materiał jest niestety cienki i niewygodny, ma mniejszą wytrzymałość. Metodą prób i błędów znalazłam hamaki idealne 🙂

Hamaczki (inaczej: chusty), które oferuję w sprzedaży, są sprawdzone i mają odpowiednie badania techniczne. Od kilku lat stanowią wyposażenie studiów jogi i klubów fitness w całej Polsce (m. in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, czy w Olsztynie) i sprawdzają się świetnie.  W standardzie oferuję hamaki o długości 5 metrów. Są idealne do większości studiów, od 2-5 m do 4 m wysokości. Do wyższych pomieszczeń można zamówić hamaki 6, 7, 8… metrowe lub nawet dłuższe.

Wiele osób pyta mnie, czy takie hamaki można montować na dwóch punktach w suficie. Oczywiście, w tym celu należy kupić dodatkowy karabinek alpinistyczny i zamontować w suficie nie jedną, a dwie kotwy.

Jeśli szukacie sprzętu do domu lub do swojego studia, zapraszam do odwiedzenia zakładki sklep https://omgyoga.pl/sklep/

A jeśli macie więcej pytań, dajcie znać. Chętnie podzielę się swoim doświadczeniem 🙂

Monika