Jaki powinien być hamak do aerial jogi? Czy hamak, chusta i szarfa to to samo? Jaki materiał jest najlepszy do aerial jogi? Często dostaję tego typu pytania, poniżej spróbuję na nie odpowiedzieć i podzielić się swoimi doświadczeniami w poszukiwaniu idealnego hamaka do jogi.

Kiedy zaczynałam praktykować aerial jogę, miałam do czynienia tylko z hamakami produkowanymi w Polsce. Nie znałam standardów, nie wiedziałam jakie parametry powinien mieć ten sprzęt i próbowałam sobie radzić z tym, co miałam dostępne na miejscu. Z czasem okazało się, że nie jestem w stanie wykonać niektórych pozycji, ponieważ nie mieszczę się (mimo wzrostu 160) w środku. Na moich zajęciach, podczas relaksu, wiele osób narzekało, że nie może się wygodnie rozłożyć i odprężyć, tylko leżały zwinięte jak kłębek nici. Poza tym materiał mocno rozciągał się od sufitu do posadzki, co utrudniało znalezienie odpowiedniej wysokości hamaka i podczas jednych zajęć wielokrotnie musiałam dopasowywać wysokość do praktyki poszczególnych asan.

Kiedy wyjechałam do Niemiec i zaczęłam uczęszczać do tamtejszych szkół aerial jogi, zobaczyłam i poczułam na własnej skórze, jaki materiał jest do tego idealny. W tamtejszych studiach (tak jak zresztą na całym świecie) wszyscy ćwiczą w hamakach z nylonu, o szerokości 2,8 metra. Materiał ten praktycznie nie rozciąga się wzdłuż, nie pruje się na krawędziach, nie elektryzuje się. Jest cienki i jednocześnie niezwykle wytrzymały. Każdy może wejść do środka, wyciągnąć się wygodnie i relaksować się w otuleniu miękkiego materiału. Dodatkowo pozycje, które wymagają zapasu tkaniny (jak np. komar i wampir) można wykonać z łatwością.

Po powrocie do Polski postanowiłam sprowadzić taki materiał i długo szukałam producenta, który specjalizuje się w produkcji hamaków do jogi, dysponuje badaniami technicznymi i jednocześnie ma przystępną cenę. Jak wiadomo, aktualnie Chiny przodują w produkcji odzieży i tekstyliów, największe marki modowe właśnie tam tworzą swoje kolekcje na masową skalę. Mam to szczęście, że moja przyjaciółka od kilku lat mieszka w Pekinie i pomogła mi zdobyć próbki materiałów i sprawdzić ofertę kilku producentów.

Hamaczki (inaczej: chusty), które oferuję w sprzedaży, są sprawdzone i mają odpowiednie badania techniczne. Od kilku lat stanowią wyposażenie studiów jogi i klubów fitness w całej Polsce (m. in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, czy w Olsztynie) i sprawdzają się świetnie. Do tej pory tylko jedna osoba zdecydowała się zwrócić hamak zakupiony w moim sklepie – głównie ze względu na kolor. Niestety ekrany komputerów czasami przekłamują prawdziwą kolorystykę, zdarza się też, że przyjeżdżają do mnie hamaki w nieco innym odcieniu niż te, które fotografowałam na początku działalności. Plusem zakupów w moim sklepie jest to, że zwrot, czy reklamacja są gwarantowane i nie stanowią problemu. Pojedyncze sztuki można nabyć od ręki, na większe ilości czeka się ok. 3 tygodni.

W standardzie oferuję hamaki o długości 5 metrów. Są idealne do większości studiów, od 2-5 m do 4 m wysokości. Do wyższych pomieszczeń można zamówić hamaki 6, 7, 8… metrowe lub nawet dłuższe. Ten sam materiał można wykorzystać do tańca typu aerial silk dance. Wówczas należy go zamontować do góry nogami, czyli luźnymi końcówkami (szarfami) w dół. Ale to temat na inny wpis 🙂

Wiele osób pyta mnie, czy takie hamaki można montować na dwóch punktach w suficie. Oczywiście, w tym celu należy kupić dodatkowy karabinek alpinistyczny i zamontować w suficie nie jedną, a dwie kotwy.

Jeśli szukacie sprzętu do domu lub do swojego studia, zapraszam do odwiedzenia zakładki sklep https://omgyoga.pl/sklep/ 

A jeśli macie więcej pytań, dajcie znać. Chętnie podzielę się swoim doświadczeniem 🙂

Monika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *