W polskich studiach jogi (a także we wszystkich zagranicznych, jakie miałam okazję odwiedzić) można spotkać standardowe, nylonowe hamaki do aerial jogi, o szerokości 2,8 m. Ale gdzieniegdzie można trafić na sprzęt, występujący pod nazwą Yoga Swing, czy też trapez do jogi. Czy różnią się te dwa typy hamaków?

W trapezach miałam okazję ćwiczyć w ramach warsztatów ze szwedzką nauczycielką, Milą Floryd. Kilka razy przyleciała do Polski z walizką wypełnioną po brzegi dość małymi, kompaktowymi hamakami o wymiarach: 1,5 m (szerokość) x 2,5 m (długość). Do hamaków były dołączone uchwyty, podobne to tych, w taśmach TRX®. Mila zdradziła ciekawostkę, że to szycia hamaków wykorzystuje się ten sam materiał, co w produkcji spadochronów. A więc mamy tu wspólny mianownik: “aerial” i wariacje w powietrzu.

Materiał ten nie rozciągał się ani troszkę, był bardzo śliski i szeleszczący. Podczas bloku terapeutycznego głośna praca materiału trochę zakłócała ciszę i skupienie, szczególnie wtedy, gdy głowa spoczywała wewnątrz hamaka. Mała szerokość hamaka niestety nie pozwalała na swobodne ułożenie się w środku, w kokonie, z wyprostowanymi nogami.

Ale były też plusy. Dzięki uchwytom dla rąk i stóp, niektóre pozycje były ciekawe, aktywizowały jeszcze mocniej mięśnie ramion. Można z nich korzystać tak, jak z kółek gimnastycznych. Jest to ciekawe urozmaicenie dla tych, co ćwiczą dłużej i szukają czegoś nowego. Ten system umożliwia mocną pracę mięśniową, może też pomóc w pogłębieniu wygięć (Mila proponowała sporo takich ćwiczeń, rączki były pomocne).

Nie jest to natomiast propozycja dla osób, które na aerialu lubią sobie potańczyć 🙂 Niektóre pozycje w duchu choreo i akrobacji wymagają dużego zapasu materiału – zarówno wzdłuż, jak i wszerz. W przypadku Yoga Swing Trapeze nie ma mowy o piruetach, zaplotach, czy wspinaczkach pod sufit.

Jeśli szukacie rozwiązania uniwersalnego, które pozwoli wykorzystać hamak wszechstronnie – do stretchingu, jogi, pracy wzmacniającej, a także do tańca i relaksu, to… myślę, że już wiecie, co wybrać. A jeśli lubicie ciekawostki i chcecie spróbować czegoś nowego, co rozwinie Waszą dotychczasową praktykę – to też myślę, że wiecie co robić.

Najbardziej znaną marką na świecie, która sprzedaje trapezy z uchwytami i kursy online jest YOGABODY® – Yoga Trapeze®. Odsyłam do źródła: https://www.yogabody.com/