O mnie

Typy jogi najblizsze memu sercu

Aerial joga

Aerial joga

To technika, ktora przy pomocy miekkiego i elastycznego materialu pomaga poznawac, doskonalic i rozwijac tradycyjne asany, zarowno w powietrzu, jak i czesciowo na ziemi.
Vinyasa Yoga

Vinyasa Yoga

Czyli styl jogi, zbudowany wokol sekwencji asan, dynamicznych przejsc miedzy nimi z energetyzujacym oddechem ujjayi. Vinyase wykonujemy przy dzwiekach muzyki, ktora pomaga znalezc plynnosc i miekkosc w ciele. Jest to doskonala technika do praktykowania o poranku – lagodnie budzi cialo, dodaje energii i odwagi.
Acro Yoga

Acro Yoga

Dziala na glebokim poziomie porozumienia bez slow. Opiera sie na trzech filarach: madrosci jogi, delikatnosci masazu tajskiego oraz elementach akrobatyki. To czula i pelna zaufania wymiana potencjalu dwoch osob.

Monika Łazuk-Żuk, kulturoznawczyni, pedagożka i nauczycielka jogi, założycielka OMG yoga.

Po wielu latach pracy z ciałem zauważyłam, że w codziennym funkcjonowaniu psychofizycznym najwięcej korzyści daje mi joga. Dzięki niej nawet na niewielkiej przestrzeni, w ciszy, w dowolnym miejscu na świecie mogę wsłuchać się w swoje potrzeby i popracować na wielu poziomach ciała i umysłu. Joga jest na tyle pojemną i kompleksową techniką, że pozwala wzmacniać, rozciągać, rozluźniać, otwierać dowolne partie ludzkiego ciała, działając na wszystkie układy organizmu, w tym również na układ nerwowy – a więc na serce i duszę. Swoją wiedzę o jodze zdobywałam między innymi podczas studiów podyplomowych z zakresu jogi i relaksacji na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego (AWF) oraz na kursie instruktorskim w Indiach (RYT 200), akredytowanym przez Yoga Alliance.

I po pewnym czasie moja historia zatoczyła koło, ponieważ rozwijając się w jodze, dotarłam do dynamicznych form na macie i w pewnym sensie wróciłam do jakości znanych mi z tańca. Odkryłam acro jogę (ćwiczoną w parach) oraz aerial jogę (ćwiczoną w hamaku). Statyczne asany zaczęłam przeplatać energicznymi przejściami, wykorzystując siłę grawitacji i wsparcie drugiej osoby lub materiału. Techniki te zawierają silny pierwiastek flow, a więc przepływu energii, potencjału, emocji. Jest tu miejsce zarówno na choreografię, jak i na improwizację, na eksperymenty z formą i bardziej introwertyczne poszukiwania.

Zafascynowana pracą z grawitacją, zdobyłam certyfikat instruktora w AerialYoga-Berlin oraz uczestniczyłam w wielu kursach i warsztatach aerial jogi i acroyogi u polskich i zagranicznych fascynatów tych technik (m. in. Milla Floryd, Liliana Polanco, Björn Heucke, Jason Namer, Almuth Kramer, Jeppe Skovgaard). Nieustannie szukam nowych sposobów pracy z hamakiem, również w treningu funkcjonalnym, dlatego zostałam certyfikowanym trenerem TRX(R) GSTC.

Monika Łazuk-Zuk